Кассир спасла младенца

 В Калининграде кассир магазина спасла задыхавшегося младенца

ЧП произошло 23 апреля 2014 года, около шести часов вечера, в магазине "Ценопад" на улице Дачной в Калининграде. Молодая женщина с младенцем на руках и девочкой лет пяти-шести рассматривала товары в торговом зале.
- И вдруг я услышала крики: "Звоните в "Скорую", ребенок задыхается!", - говорит 28-летняя Екатерина Кулага. – Я толком ничего не видела, была возле кассы, объясняла что-то стажеру. Бросилась посмотреть, что случилось. Вижу: женщина в панике, ребёнок посинел и почти не дышит.
По словам Екатерины, она тут же принялась делать мальчику искусственное дыхание методом "рот в рот".
- В такой стрессовой ситуации на память тут же пришли лекции по оказанию первой помощи, которые нам читали в институте, – рассказывает Екатерина Кулага. - Детям искусственное дыхание делается несколько иначе, чем взрослым.
Как вспоминает Екатерина, на спасение мальчугана ушло три-четыре минуты, показавшиеся ей вечностью. Когда ребенок задышал, его вынесли на воздух, очистили ему ротик. Очень быстро приехала "Скорая".
- Мне показалось, что мальчик простужен, носик у него был забит, - говорит Екатерина. - Я счастлива, что смогла ему помочь. И лишний раз вспомнила добрым словом свою маму, медика по образованию, которая с детства меня учила, что делать, если кому-то плохо. Однажды в ночном клубе мне приходилось оказывать помощь девушке, у которой случился приступ эпилепсии. Если понадобится, могу даже небольшую рану зашить. А как же иначе? Я ведь сама мама, всё должна уметь! Честно говоря, в тот момент как-то на автомате сработала, мне потом уже самой пришлось "Корвалол" пить.

Источники с видео:

   http://www.klops.tv/video/community/v-kaliningrade-kassir-torgovogo-tsentra-spasla-zadykhavshegosya-mladentsa/

   http://www.kp.ru/daily/26224/3107534/

 

.

05.06.2014 18:53 Borik Silk 3074

Комментарии  

0 #33 Hallie halliemouton@gmail.com 26.03.2017 09:18
Heya! I'm at work browsing your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!

Carry on the excellent work!

Visit my web-site :: minecraft free
download
Цитировать

0 #32 Pedro pedro.throssell@gmail.com 25.03.2017 20:03
Hello there! This blog post could not be written much better!

Going through this post reminds me of my previous roommate!

He constantly kept talking about this. I will send this informatio n to him.
Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!



Also visit my blog ... planet minecraft
Цитировать

0 #31 Lynell lynellcadle@yahoo.com 23.03.2017 03:30
I read this post fully on the topic of the difference of most recent and preceding
technologi es, it's remarkable article.

Here is my blog post; free dating websites
2017
Цитировать

0 #30 Eleanor eleanorcable@yahoo.de 23.03.2017 03:22
I've been exploring for a bit for any high quality articles or
weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
Reading this informatio n So i am happy to show that I
have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
I so much definitely will make certain to do not disregard this web site and give it
a glance on a constant basis.

Also visit my site - free dating sites
no fees
Цитировать

0 #29 Blythe blythejarvis@googlemail.com 22.03.2017 21:05
Good way of telling, and good paragraph to get data regarding my presentati on subject matter, which i am going
to convey in academy.

Also visit my webpage ... free dating sites no
fees
Цитировать

0 #28 Camilla camillasweat@zoho.com 22.03.2017 00:14
Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed
reading it, you happen to be a great author. I will remember to bookmark your blog and will come back later in life.
I want to encourage continue your great writing, have a nice holiday weekend!


My website; free dating sites no fees
Цитировать

0 #27 Annetta annetta_defazio@gmail.com 21.03.2017 22:56
Saved as a favorite, I really like your web site!

Also visit my webpage - free dating sites online only
Цитировать

0 #26 Donnell donnellkingsford@bigstring.com 21.03.2017 21:30
Hey very interestin g blog!

Visit my web blog ... free dating sites no fees
Цитировать

0 #25 Theron theron_willis@gmail.com 20.03.2017 08:42
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this article i thought i could also make comment
due to this brilliant article.

My page :: tinder dating site
Цитировать

0 #24 Jamie jamie_culp@arcor.de 18.03.2017 00:21
hello!,I like your writing so a lot! percentage we keep in touch more approximat ely your article
on AOL? I require an expert on this area to resolve my problem.

May be that is you! Having a look ahead to look you.



my site ... tinder dating site
Цитировать